“Lord Jim”, Joseph Conrad


Poczucie obowiązku, ponad wszystko i honor. Dla nielicznych dzisiaj to wciąż zalety, dla większości nic nie znaczące hasła, dla wielu natomiast to po prostu kardynalne wady. Honor stosowany w życiu codziennym miast podziwu u innych, może po prostu wzbudzać śmieszność i politowanie. Zupełnie inaczej postrzegamy dzisiaj rzeczywistość. Nie wiem czy to lepiej, czy jednak gorzej. Za honor ginęły całe narody, z poczucia obowiązku wykrwawiały się armie, rzeczywiście w znacznej większości były to ofiary bezsensowne i zupełnie nieużyteczne. “Lec z honorem”, brawo!, tylko za kogo i po co?
Bycie, nie tylko bywanie, obowiązkowym i honorowym prowadzi osobę o takich zachowaniach do piętrzących się trudności, bardzo często takich osób się nie lubi, zwłaszcza, że większość woli być leniwa, a o honorze to najlepiej gdzieś usłyszeć, może przeczytać, ale nie żeby od razu honor oglądać w lustrze.
Joseph Conrad doskonale dotyka tego problemu, epicką wprost opowieścią o tych obydwu ludzkich zaletach czy przywarach. Marynistyczna, a jakże, opowieść Conrada przeciągnie nas przez nie mała pół świata w romantycznej epopei. Jest to również opowieść o wstydzie, to właśnie wstyd z powodu rzekomo utraconego honoru gna bohatera z miejsca na miejsce, człowiek ucieka, chcąc zgubić swojego demona. Takie rejterady najczęściej bywają askuteczne, demony nie pozwalają uciec od samego siebie. W każde nowe miejsca zabiera się ze sobą swoje stare lęki, które choć skrywane na samym dnie są jak złośliwa oliwa, zawsze wypływają. Takie demony należałoby przerobić w samym sobie, zlokalizować je, pogodzić się z nimi i zaakceptować, tylko taka postawa jest w stanie zamknąć temat i dalej wciąż śmiało z podniesioną głową spoglądać w przyszłość. Czy bohater książki radzi sobie z tym?, polecam doczytać w książce. “Lord Jim” to podobno przez współczesnych nam dzisiaj krytyków najbardziej uznana książka Conrada. Taka ocena nie dziwi, to rzeczywiście sztuka wysoka, a biorąc pod uwagę kunszt pióra Josepha to po prostu literatura piękna.


Komentarze |0|


* ksywa (wymagana)
@ * email (wymagany)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


*) Wymagane pola są oznaczone gwiazdką
**) Możesz użyć niektórych