“Ostatni bastion umysłu”, Garri Kasparow.


“Ostatni bastion umysłu”, to taki trochę, albo nawet i bardzo przesadzony tytuł. Rzecz idzie o wspomnienie ze sławnej i moim zdaniem zbyt rozgłoszonej potyczki ówczesnego mistrza świata w grze podobno słusznie zwanej sportem. Komitet Olimpijski uporczywie odrzucał wszelkie wnioski o uznanie szachów za dyscyplinę sportową, szachiści organizują swoje olimpiady, według KO jak ktoś nie rusza mięśniem to sportem tego nazwać nie można i basta. Moim zdaniem szachiści nie mają odpowiednio bogatych czytaj hojnych sponsorów, ergo nie mają kasy by kupić sobie przychylność władz Komitetu Olimpijskiego, takie życie.
Wracając do książki, potyczka człowieka z maszyną, to może i frapująca sensacja, ale rzecz poza komercyjnymi celami zupełnie nietrafiona i bezużyteczna. Wydarzenie zwane szumnie przez IBM eksperymentem naukowym, co było oczywistą nieprawdą, nie chodziło o wspólną pracę nad sztuczną inteligencją, ale o wyciśnięcie z tego nierównego pojedynku wszystkich możliwości komercji, akcje IBM wzrosły niebotycznie po pokonaniu Kasparowa, a ówczesny superkomputer rozebrano na części i skierowano do kierowania ruchem drogowym w pewnym amerykańskim mieście.
Garri wspomina jak doszło do pojedynku, co go podczas tych wydarzeń spotkało, ale o dziwo nie ma do nikogo pretensji, to chyba jest właściwe podejście, pieniędzy zarobił niemało, a chyba nikt nie ma wątpliwości, że samochód jest szybszy od biegacza, podnośnik hydrauliczny pokona każdego ciężarowca i można tak mnożyć przykłady.
Bardziej mnie wciągają przemyślenia Kasparowa na temat stanu współczesnej nauki, osiągnięcia w badaniach nad sztuczną inteligencją i możliwości, które niesie ze sobą postęp. Kasparow nie gra już zawodowo w szachy, został wizjonerem i bez strachu obserwuje rozwój nauki, nasze z maszynami współbycie.
Książka ze wszech miar godna poświęconego jej czasu, w tle zmagania człowieka z maszyną, a na pierwszym planie króluje filozofia i odwiecznie stawiane przez człowieka pytania o sens, cel i środki. To bardzo zajmująca i pożyteczna lektura.


Komentarze |0|


* ksywa (wymagana)
@ * email (wymagany)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


*) Wymagane pola są oznaczone gwiazdką
**) Możesz użyć niektórych